Klasa 2 B w Muzeum Narodowym
Wiek XIX był czasem rozkwitu malarstwa historycznego, który w Polsce kształtował tożsamość narodową oraz patriotyzm. Przekonali się o tym uczniowie klasy 2B, wyruszając, wraz z opiekunami, panią Iwoną Kutra oraz panem Piotrem Kutra, do Muzeum Narodowego w Warszawie.
Lemianie mieli okazję uczestniczyć w lekcji muzealnej pt. ,,Malarstwo historyczne. Matejko i inni”. Z pomocą przewodnika uczniowie podczas zajęć poznali rozmaite ciekawostki dotyczące sztuki tego wieku. Na samym początku próbowali zinterpretować obraz Henryka Siemiradzkiego pt. ,,Dirce chrześcijańska” – dzieło przenoszące widza do rzymskiego amfiteatru. Lekcja ta miała na celu nie tylko poszerzenie wiedzy naszej młodzieży o malarstwie historycznym w XIX wieku, lecz także pracę w grupach nad malowidłami na podstawie kart pracy. Metoda ta wyraźnie sprawdziła się podczas analizy trzech obrazów przedstawiających różne etapy bitwy pod Samosierrą. Lemianie musieli zastanowić się, między innymi, nad tym – w jaki sposób artyści podkreślają niszczycielski charakter wojny oraz jakimi kolorami posługują się ci malarze we swoich dziełach.
Wisienką na torcie tej lekcji muzealnej zdecydowanie była twórczość Jana Matejki. Słynny, wielki obraz tego artysty pt. ,,Bitwa pod Grunwaldem” za każdym razem wywołuju u człowieka to samo wrażenie – podziw, iż można w tak wspaniały sposób przedstawić ważne, historyczne wydarzenie.
Zajęcia muzealne pozwoliły naszym uczniom utrwalić swoją wiedzę o malarstwie historycznym oraz dopełnić ją o wiele intrygujących faktów. Te około trzy godziny spędzone w Muzeum Narodowym w Warszawie, zdecydowanie były czasem produktywnym, udanym, a przede wszystkim ciekawym.
Zosia Berlińska, Klaudia Tarułka kl. 2B / Ucho Lema













